Maria Dąbrowska - notatka szkolna - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maria Dąbrowska przyszła na świat 6 października 1889 roku w Russowie pod Kaliszem. Dorastała w zubożałej rodzinie ziemiańskiej, której głową był Józef Szumski – powstaniec z 1863 roku, który po powrocie do rodzinnej wsi zajął się nadzorowaniem majątków ziemskich innych właścicieli i poślubił Ludomirę z Gałczyńskich, która przed ślubem pracowała jako nauczycielka na warszawskich pensjach, a po wyjściu za mąż zajęła się domem. Szumscy doczekali się pięciorga dzieci - Maria byłą trzecia z kolei.

Skończywszy osiemnaście lat, Dąbrowska rozpoczęła studia na uniwersytecie w Szwajcarii, które kontynuowała w Belgii.
Po skończeniu studiów, mając dwadzieścia jeden lat wróciła do Kalisza i zaczęła pracować jako nauczycielka geografii na pensji Wandy Motylewskiej.Zadebiutowała jako publicystka w „Gazecie Kaliskiej” i „Zaraniu”. Wyszła za Mariana Dąbrowskiego, który wkrótce zmarł. Dąbrowska nie zdecydowała się na ponowny ślub. Mimo iż miała potem jeszcze kilka poważnych związków (ze starszym o prawie dwadzieścia lat Stanisławem Stempowskim, Jerzym Czopem czy Anną Kowalską).

Dojrzałe lata upłynęły Dąbrowskiej na aktywnym działaniu w Ministerstwie Rolnictwa, gdzie zajmowała stanowisko urzędniczki w Wydziale Reform Agrarnych, udziale w organizowaniu oświaty ludowej i robotniczej, w ruchu spółdzielczym, działalności ZZLP i Pen Clubu. Wybuch wojny zaskoczył pisarkę w Warszawie. W tym czasie działała w ruchu ludowym i niepodległościowym, współredagowała pisma „Chłopska Sprawa” i „Polska Ludowa”, brała aktywny udział w podziemnym życiu kulturalno - oświatowym i w powstaniu warszawskim.

Po wojnie, gdy w Polsce szerzył się stalinizm, Dąbrowska była nękana przez cenzurę prewencyjną. Gdy w 1953 roku zmarł Stalin, dała się namówić politykom i prominentom i napisała utrzymany w chłodnym tonie nekrolog. Po 1956 roku przyłączyła się do wewnętrznej opozycji, podpisując się między innymi pod głośnym Listem 34 . Ostatnie lata życia spędziła we własnym domku w Komorowie pod Warszawą. Pisarka umarła w 1965 roku, mając 75 lat, została pochowana na Powązkach.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Noce i dnie” - streszczenie szczegółowe
2  Motyw miasta w powieści „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej
3  Geneza „Nocy i dni”Komentarze: Maria Dąbrowska - notatka szkolna

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: